اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

شاید به جرات بتوان گفت اسبچه خزر تنها اسب کوچکی است که تمام پتانسل های یک اسب بزرگ را دارد که خداوند در سرزمین بزرگ ایران به ودیعه گذاشته است . روی سخنم با شماست که میتوانید با برنامه ریزی مناسب چه در زمینه پرورش و هم در بخش آموزش سوارکاری به تمام نونهالان کشورمان امکاناتی را فراهم کنید که این امر می تواند در سطح آموزش و پرورش نیز گسترده شود و تمام فرزندان این مرز و بوم حتی برای یک دوره کوتاه از لذت سوارکاری بهره مند گردند .
انشاالله

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

۳۵ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

۲۵مهراسب حیوانى است که نیاز به مراقبت خوب و حساس و ظریف دارد. لذا براى پرورش اسب وجود دانش مدیریت تولیدمثل و نگهداری بسیار مهم است. پرورش اسب با استفاده از مادیان شناخته‌شده یکی از دغدغه‌های بیشتر اسب‌داران به شمار می‌رود. چشم‌انداز تولد کره‌اسبی با همان خصوصیات مادرش یا حتی بهتر از مادیان مادر بسیار وسوسه‌انگیز است. بااین‌حال پیش از هرگونه تصمیم‌گیری در مورد تولید اسب، داشتن آگاهی کافی در مورد رفتار نرمال برای تولیدمثل، چگونگی تولد کره‌اسب، و نحوه رفتار و رشد کره‌اسب لازم است.
پیش‌بینی تولد یک کره‌اسب نوزاد بسیار هیجان‌انگیز است. درحالی‌که زایمان تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد؛ اما مالک اسب باید از زمان خیلی قبل از موعد زایمان، مراقبت‌های خاص از مادیان خود داشته باشد تا بتواند اطمینان حاصل کند که همه‌چیز تا زمان تولد کره، خوب پیش خواهد رفت و هر دو -هم کره و هم مادیان- تا پایان زایمان سالم خواهند ماند.
وقتی‌که یک مادیان آبستن می‌شود، مالک باید تغذیه و ورزش مادیان خود را تحت نظر دامپزشک کنترل کند. به‌طورمعمول در ۴ ماه اول بارداری، نیازی به این کنترل‌ها نیست. در ماه‌های ۵، ۷ و ۹ بارداری توصیه می‌شود واکسن «Rhinopneumonitis» برای کمک به جلوگیری از سقط‌جنین زده شود.
۳۰ روز قبل از موعد زایمان واکسن کزاز و آنفلوانزا توصیه می‌شود. این کار از تب کردن مادیان در هنگام زایمان جلوگیری می‌کند. از ماه ۷ آبستنی، تغذیه‌ی مادیان‌ها حدود ۲۰% باید افزایش یابد.
مالک همچنین باید از خوردن تمامی مواد غذایی داده‌شده به مادیان و اینکه مادیان غذای باکیفیت که سرشار از ویتامین و مواد معدنی مصرف کرده، مطمئن باشد. دادن یونجه بسیار ضروری است .
در حدود ۲ تا ۳ هفته قبل از زایمان، مادیان باید آشکارا توسعه و بزرگ شدن پستان داشته باشد.در هر زمان از دوره بارداری، هرگونه مشکل خصوصاً ابتلا مادیان به هرگونه دل‌درد یا نشانه‌های کولیک حتی در نوع خفیف، مهم بوده و به‌سرعت باید توسط دامپزشک تشخیص و حل‌وفصل شود. پیش‌بینی از هر چیزی برای مادیان و سلامت کره‌ی داخل شکم مهم است.
مدت زمان بارداری از ۳۳۵ تا ۳۴۰ روز است، بنا براین مالک می‌تواند تاریخ زایمان را از روی تاریخ کشش یا همان تولید لقاح تخمین بزند
حسین صادقی
۲۵مهر

رادان نایب‌رئیس کمیته ملی اسبدوانی: برای کورس تهران دپار خارجی خریداری کرده‌ایم/ مسابقات کورس آق قلا و گنبد کاووس بلاتکلیف است

حمید رادان در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفت: طبق تقویم فدراسیون سوارکاری و اسبدوانی بعد از اتمام کورس تهران باید در هفته جاری کورس آق قلا و بعد از آن کورس اسبدوانی گنبد کاووس برگزار شود اما متاسفانه تاکنون که با شما صحبت می کنم هنوز شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی که مجموعه های ورزشی کشور و همچنین مجموعه اسبدوانی گنبد کاووس و آق قلا را در اختیار خود دارد برای مزایده مرسوم برای اجاره این اماکن برگزاری کورس اسبدوانی اقدامی نکرده است و بیم آن می رود که تقویم فدراسیون به دلیل این مساله برای برگزاری مسابقات با مشکلاتی روبرو شود.

وی افزود: اگر به زودی تعیین تکلیف مشخص نشود، متاسفانه اسبدوانی کشور که در حال توسعه و پیشرفت است دچار مشکلاتی می شود.

نایب رییس کمیته ملی اسبدوانی ایران همچنین با اشاره به اتمام کورس اسبدوانی تهران که در مجموعه نوروز آباد تهران برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه کورس اسبدوانی تهران پس از وقفه ای یک ساله امسال با برنامه ریزی خوب رییس فدراسیون اسبدوانی و سوارکاری و در ۱۰ هفته برگزار شد و ما شاهد مسابقات سطح بالایی در میدان نوروز آباد بودیم. در کورس تهران حدود ۴۰۰ اسب از نژادهای مختلف اعم از نژادهای تروبرد داخلی، عرب، ترکمن، کرد و دوخون حاضر بودند.

وی افزود: برای کورس تهران برنامه ریزی خوبی صورت گرفته بود که جا دارد اینجا از همه مسئولان برگزار کننده مخصوصا مهندس رهبری رییس اجرایی مسابقات، مربیان، سوارکاران و هواداران خوب سوارکاری، مدیریت مجموعه نوروز آباد و نیروی انتظامی و حراست و کارشناسان خوبی که از استان گلستان ویزد به برگزاری بهتر کورس تهران کمک کردند،تشکر کنم. کورس امسال هم در کنار اتفاقات خوبش، برخی از مشکلات را نیز تجربه کرد که باید در آینده نسبت به رفع آن کوشش کنیم.

نایب رییس کمیته ملی اسبدوانی ایران از ورود دپار خارجی خریداری شده برای کورس تهران به ایران در آینده نزدیک خبر داد و عنوان کرد: یکی از مشکلات امسال کورس تهران وجود دپار قدیمی و مستهلکی بود که در مسابقات شاهد بروز مسائل و مشکلاتی بودیم. خوشبختانه برای رفع این معضل یک دپار جدید به یکی از معتبرترین شرکت های خارجی ساخت دپار مسابقات اسبدوانی است سفارش داده شده که اواخر ماه میلادی جاری از استرالیا به دوبی و سپس به ایران منتقل خواهد شد.

حسین صادقی
۲۴مهر


پایگاه ملی اطلاعات سرمایه انسانی ورزش کشور (سامانه مبین) با هدف ساماندهی آمار و اطلاعات ورزش کشور در راستای دولت الکترونیک راه اندازی شده و تنها مرجع این اطلاعات وزارت ورزش و جوانان  می باشد در همین راستا و با  توجه به بخشنامه ارسالی معاونت محترم ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان مبنی بر الزام ثبت اطلاعات کلیه مربیان و داوران در بانک جامع سرمایه انسانی ورزش کشور(سامانه مبین)  ثبت اطلاعات کلیه مربیان و داوران  از اول آبان ماه از طریق دفاتر پیشخوان دولت اجرایی  می شود.

کلیه مربیان و داوران جامعه سوارکاری  می بایست  از اول ابانماه سالجاری به همراه  مدارک ( اصل شناسنامه و کارت ملی – کارت نظام وظیفه – گواهی آخرین مدرک تحصیلی – مدرک ایثارگری(در صورت مشمول بودن) – کلیه گواهینامه ها و مدارک مرتبط با رشته ورزشی با درجات طی شده تخصصی به دفاتر پیشخوان دولت  مراجعه نمایند .

پس از ثبت اطلاعات تخصصی در دفاتر پیشخوان دولت و طی مراحل تائید در سامانه کد شناسایی و هویت ورزشی صادر می گردد.

بانک جامع سرمایه انسانی ورزش کشور به عنوان اولین زیرساخت واحد ثبت اطلاعات هویت های ورزشی، به منظور تولید آمارهای دقیق از وضعیت فراوانی و تولید گزارش های متنوع تخصصی، طراحی و راه اندازی شده است.

فراخوان عمومی جهت ثبت اطلاعات ورزشکاران متعاقبا اعلام می گردد

حسین صادقی