اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

شاید به جرات بتوان گفت اسبچه خزر تنها اسب کوچکی است که تمام پتانسل های یک اسب بزرگ را دارد که خداوند در سرزمین بزرگ ایران به ودیعه گذاشته است . روی سخنم با شماست که میتوانید با برنامه ریزی مناسب چه در زمینه پرورش و هم در بخش آموزش سوارکاری به تمام نونهالان کشورمان امکاناتی را فراهم کنید که این امر می تواند در سطح آموزش و پرورش نیز گسترده شود و تمام فرزندان این مرز و بوم حتی برای یک دوره کوتاه از لذت سوارکاری بهره مند گردند .
انشاالله

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی


 

علیرغم رونق کم بازار کاسپین در ایران، روز به روز به تقاضای جهانی اسب کاسپین افزوده می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خزر با تحقیقات انجام شده ثابت شده است که اسبچه خزر جد تمامی اسب های موجود در دنیا بوده و حتی اسبان غربی که از قدیمی ترین اسبان دنیا می باشند از اسبچه خزر به وجود آمده اند و شاهان ایران باستان همچون کوروش و داریوش هخامنشی نیز از شهامت و قدرت مانور این نژاد استفاده کرده و آنها را به ارابه می بستند و به شکار شیر می رفتند.

اسب کاسپین اسبی کوتاه قد و زیبای ایرانی است که به خطه شمال و جنگل های حاشیه خزر تعلق دارد و به عنوان یکی از نژادهای پایه در سطح بین المللی شناخته شده و ذخیره ژنتیکی بسیار ارزشمندی محسوب می شود.

مهندس مجید غلامی معاون دام و طیور سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با بیان این مطلب که گیلان خاستگاه اصلی اسب کاسپین بوده و در حال حاضر 29 هزار راس اسب در استان وجود دارد که براساس مطالعات اولیه انجام شده در معاونت دامی سازمان جهاد کشاورزی استان، تعداد 400 راس از نظر فنوتیپی شباهت زیادی به اسب کاسپین دارند، گفت: تاکنون 8 جشنواره ملی زیبایی و 2 همایش اسب کاسپین در گیلان انجام شده است و اجرای طرح ملی شناسایی و ثبت مشخصات اسب بومی و پروژه تعیین قرابت ژنتیکی اسب کاسپین با اسب های بومی کشور با همکاری پژوهشکده بیوتکنولوژی شمال کشور از پروژه های در دست اجراست.

وی افزود: شرکت فعال در جشنواره بین المللی اسب اصفهان با هدف شناساندن و معرفی هرچه بهتر اسب کاسپین و امضاء تفاهم نامه همکاری متقابل علمی و پژوهشی بین مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی تهران منعقد شد و براساس توافقات به عمل آمده مرکز تحقیقات تهران آمادگی خود را برای انتقال بخشی از امکانات خود از جمله تعداد 50 راس اسب کاسپین به گیلان اعلام نموده است.

مهندس غلامی ارتقای جایگاه علمی و اقتصادی استان در کشور، انجام تحقیقات کاربردی در خصوص اسب کاسپین، حفظ ذخایر ژنتیکی در معرض خطر اسب کاسپین در آشیان ها و خاستگاه آن، ایجاد و توسعه فضای اکوتوریسم در گیلان، برنامه ریزی و توسعه صادرات اسب و تشکیل کتاب انساب و بانک اطلاعات اسب خزر را از اهداف معاونت دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان و تصریح کرد: از آنجایی که بهترین بازیها و ورزش ها در آموزه های دینی مسابقه اسب سواری است، آموزش و توسعه ورزش سوارکاری در گیلان و شناسایی خصوصیات و توانمندی های اسب کاسپین نیز از اهداف مهم سازمان محسوب می شود.

وی تصریح کرد: تحقیقات علمی اسب کاسپین را به عنوان جد اسب اصیل خوزستان و یکی از 4 جد اولیه اسب های امروزی معرفی می کند و بر خلوص ژنتیکی آن صحه گذاشته است و تعداد این نژاد در جهان 1300 راس و در ایران حدود 1000 راس تخمین زده می شود و به عنوان یک نژاد در معرض خطر انقراض می باشد.

گفتنی است لوئیز فیروز مربی اسب سواری انگلیسی در سفری که در سال 1965 به انگیزه دستیابی به اسب هایی جهت آموزش سوارکاری به نوجوانان به طور تصادفی این اسب را شناسایی کرد و آن را اسبچه خزر نامید که در تحقیقات گسترده بعدی به اسب مینیاتوری دریای خزر و در نهایت اسب کاسپین تغییر یافت و اکنون پس از گذشت 40 سال این اسب که روز به رو به تقاضای جهانی آن افزوده می شود بازار پر رونقی در ایران ندارد.

اسب کاسپین از شاهکارهای خلقت و در آفرینش بی نظیر است و با وجود قدی کوتاه یعنی 90 تا 120 سانتیمتر به یک اسب باتناسب بدنی کامل شباهت دارد.