اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

شاید به جرات بتوان گفت اسبچه خزر تنها اسب کوچکی است که تمام پتانسل های یک اسب بزرگ را دارد که خداوند در سرزمین بزرگ ایران به ودیعه گذاشته است . روی سخنم با شماست که میتوانید با برنامه ریزی مناسب چه در زمینه پرورش و هم در بخش آموزش سوارکاری به تمام نونهالان کشورمان امکاناتی را فراهم کنید که این امر می تواند در سطح آموزش و پرورش نیز گسترده شود و تمام فرزندان این مرز و بوم حتی برای یک دوره کوتاه از لذت سوارکاری بهره مند گردند .
انشاالله

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

توانایی های ورزشی

چهارشنبه, ۱۷ بهمن ۱۳۹۷، ۰۶:۱۷ ب.ظ

 

توانایی های ورزشی
 
 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 
 

توانایی های ورزشی اسب کاسپین از هوش سرشار، قدرت یادگیری بسیار زیاد، چالاکی، استقامت بدنی بالا، یورتمه زیبا، گام کشیده، چهارنعل روان و تاخت نرم و سریع آن ناشی می شود.

ویژگی‌های بدنی و رفتاری کاسپین منحصر به فرد و بی‌نظیر است. در دنیا اسبانی با جثه کاسپین که برای سواری کودکان مناسب باشند زیادند اما هیچکدام دارای تناسب بدنی نیستند.

دست و پای کوچک، سر بزرگ، بدن درشت ، زمخت ، و گوشتالود در اکثر آن‌ها صفتی بارز است این‌ها را پونی می‌نامند همان نامی که در ابتدا به کاسپین داده شده بود. چرا که قد کاسپین هم مثل پونی‌ها کمتر از 130 سانتی‌متر است اما تناسب بدنی خیره‌کننده، چالاکی و زیبایی کاسپین- یعنی همان صفاتی که منجر به بازاریابی آن شد- در هیچ‌یک از پونی‌ها دیده نمی‌شود.

کاسپین تمام ویژگی‌های یک اسب عرب را داراست. همین امر نیز در گسترش بین‌المللی نژاد بسیار موثر واقع شد. قدرت پرش فوق‌العاده از موانع ،و چالاکی آن بی‌نظیر اما در عین‌حال مهربان و تربیت‌پذیر است. با ورود کاسپین، انگلیسی‌ها آن را بسیار برتر از نژادهای پونی خود یافتند و در مجموعه‌های سواری کودکان به کار گرفتند.

بر خلاف ایران که آموزش سواری تنها با اسب‌های معمولی صورت می‌گیرد، آن‌ها از پونی‌ها برای آموزش سواری کودکان استفاده می‌کنند. بدین‌ترتیب هم آموزش سواری به کودک ونوجوان ساده‌ و کم‌خطر می‌شود و هم قدرت تسلط و کنترل مناسب حیوان برای کودک وجود خواهد داشت.

اسب‌های کاسپین در سواری کودکان بی‌نظیرند. کسب جوایز بسیار زیاد در رقابت‌های ورزشی در کشورهایی دارنده کاسپین مؤید قابلیت ورزشی کم‌نظیر آن است. کودکان به راحتی سواری را با کاسپین یاد گرفته و در مسابقات شرکت می‌کنند.

یک تربیت‌کننده اسب در امریکا می‌گوید:“شما می‌توانید در نصف زمان موردنیاز برای سایر اسب‌ها دوبرابر از آنچه که موردنظر دارید را به کاسپین یاد بدهید”.

اسب کاسپین قابلیت شرکت در تمام رقابت‌‌ها -از کورس و پرش گرفته تا درساژ- را داراست به شرط آنکه کودکان در آن رشته ها به خوبی آموزش دیده باشند. کاسپین برای کودکان از 5 سالگی و معمولاً برای نوجوانانی با وزن کمتر از 40 کیلوگرم کاملاً مناسب است. اسب‌های کاسپین درشت و بلندتر برای افرادی با وزن بیشتر از این نیز کارآمد می‌باشد.

هوش سرشار، قدرت یادگیری بسیار زیاد، چالاکی، استقامت بدنی بالا، یورتمه زیبا، گام کشیده، چهارنعل روان و تاخت نرم و سریع ویژگی‌هایی است که کاسپین را به عنوان گزینه بسیار مناسب برای درشکه‌رانی و سایر انواع ورزش‌های سواری مناسب ساخته است. این ورزش برای افراد در تمام سنین، تمام اوزان، تمام سطوح فعالیت از مبتدی تا پیشرفته و هر نوع شرایط فیزیکی امکان‌پذیر است.