اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

شاید به جرات بتوان گفت اسبچه خزر تنها اسب کوچکی است که تمام پتانسل های یک اسب بزرگ را دارد که خداوند در سرزمین بزرگ ایران به ودیعه گذاشته است . روی سخنم با شماست که میتوانید با برنامه ریزی مناسب چه در زمینه پرورش و هم در بخش آموزش سوارکاری به تمام نونهالان کشورمان امکاناتی را فراهم کنید که این امر می تواند در سطح آموزش و پرورش نیز گسترده شود و تمام فرزندان این مرز و بوم حتی برای یک دوره کوتاه از لذت سوارکاری بهره مند گردند .
انشاالله

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

چگونه اسب خود را لنج کنیم

چهارشنبه, ۵ آبان ۱۳۹۵، ۰۱:۲۱ ب.ظ

لنج کردن اسب به شما این امکان را می‌دهد که تنوعی در کار با اسب ایجاد کنید. ازآنجاکه لنج کردن اسب را می‌توان سواری با "کنترل از راه دور" دانست، لنج کردن بخشی مکمل در روند تربیت اسب به شمار می‌رود.
شما می‌توانید در هنگام لنج کردن اسب حرکت او را از چند متری به‌خوبی مشاهده و بررسی کنید. روش‌های متعددی برای لنج کردن اسب وجود دارد که هر یک دارای مزایا و معایب مخصوص به خود است؛ اما هدف نهایی در همه آن‌ها تربیت اسبی راضی، سخت‌کوش و مطیع خواهد بود.
تربیت اسب در حین لنج کردن بر اساس اصول تربیت اسب از زیر زین (غیر سوار بر زین) صورت می‌گیرد. بااین‌حال شما باید نحوه لنج کردن را یاد بگیرید، درست مثل زمانی که شیوهٔ سواری را یاد گرفتید. هنگامی‌که به لنج کردن اسب مشغولید باید یک مربی مجرب از بیرون دایره شما را تحت نظارت داشته باشد. لنج کردن تنها باتجربه عملی قابل یادگیری است و بهتر است با اسب‌های مختلف تمرین و اشتباهات احتمالی به‌مرور اصلاح شود.

تجهیزات مناسب
لنج کردن اسب نیز درست مانند سواری نیاز به تجهیزات و وسایل مناسب دارد و داشتن آمادگی قبلی برای موفقیت در کار لنج اسب حائز اهمیت است.

بند لنج
طول بند لنج باید حداقل هشت و نیم متر باشد، به‌طوری‌که بتوانید اسب را در یک دایره بزرگ لنج کنید. لنج کردن در دایره‌های کوتاه باعث می‌شود به پاهای اسب فشار بیاید.
جنس بند لنج بهتر است از کتان (نخی) باشد و لبه‌های تیز نداشته باشد. بند لنج‌های کشسان همان‌قدر برای لنج کردن نامناسب‌اند که دست جلوهای لاستیکی برای سوارکاری.
در یک سمت بند لنج یک‌بند ایمنی قرار دارد که همواره در دست بین دو انگشت میانی و اشاره نگه‌داشته می‌شود؛ بدین‌صورت اگر اسب فرار کند کنترلش را از دست نمی‌دهید.
به انتهای دیگر بند لنج، یک قلاب بدون پیچش متصل است.

استفاده از بند لنج
برای جمع‌کردن بند لنج، آن را در دستتان به‌صورت حلقه‌هایی که به‌تدریج کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند جمع می‌کنید و نگه‌دارید. شلاق را نیز باید به‌خوبی در زیر بازوی خود جمع کرده و با انگشت شست آن را نگه‌دارید، به‌طوری‌که نوک آن روی زمین کشیده نشود.
برای باز کردن بند لنج به ترتیب حلقه‌ها را به همان جهتی که جمعشان کردید بازکنید. در غیر این صورت‌بند لنج در دستتان پر از پیچ و گره خواهد شد.
بند لنج را باید طوری در دست بگیرید که انگشت شست آن را نگه دارد و موقع باز کردن از روی انگشت اشاره آزاد شود. با این روش، بهتر از حالتی که بند لنج مثل دست جلو در هنگام سواری در دست نگه‌داشته شده است، می‌توانید در هنگام تغییر دادن دایره لنج آن را در دست نگه‌دارید.
بازو، که بند لنج روی آن قرار دارد، به‌صورت هماهنگ با نحوه لنج کردن حرکت می‌کند. در هنگام لنج کردن باید دستتان نرم باشد، و درست مثل زمانی که سواری می‌کنید با انعطاف و نرمی حرکت کند. بیش‌ازحد خشک و محکم گرفتن دست‌ها در هنگام لنج می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد نماید!
بند لنج به حلقه داخلی دهنه (آب‌خوری) اسب قلاب می‌شود. بهتر است لنج کردن با طناب مخصوص لنج انجام شود تا فشار روی کل دهنه وارد آید و نه‌فقط روی قسمت داخلی، و علاوه بر این در هنگام لنج کردن اسب‌های جوان که معمولاً بند را به سمت بیرون می‌کشند، مانع کج شدن دهنه شود. بدین‌صورت می‌توانید تقریباً تمامی اسب‌ها را به‌طور صحیح لنج کنید. همه گزینه‌های دیگر صرفاً برای اصلاح موقت مورداستفاده قرار می‌گیرد.
اگر صرفاً بخواهید اسب را بدون دست جلو هدایت کنید بهتر است بند لنج را از حلقه داخلی دهنه عبور داده و وارد حلقه بیرونی کنید. به این صورت اگر اسب به یک سمت بپرد دهنه در دهان اسب کشیده نمی‌شود.