اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

شاید به جرات بتوان گفت اسبچه خزر تنها اسب کوچکی است که تمام پتانسل های یک اسب بزرگ را دارد که خداوند در سرزمین بزرگ ایران به ودیعه گذاشته است . روی سخنم با شماست که میتوانید با برنامه ریزی مناسب چه در زمینه پرورش و هم در بخش آموزش سوارکاری به تمام نونهالان کشورمان امکاناتی را فراهم کنید که این امر می تواند در سطح آموزش و پرورش نیز گسترده شود و تمام فرزندان این مرز و بوم حتی برای یک دوره کوتاه از لذت سوارکاری بهره مند گردند .
انشاالله

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی پانزدهمین جشنواره ملی زیبایی اسب کاسپین با حضور آتشه فیروز دختر لوئیس فیروز کاشف اسب کاسپین و داور بین المللی و همچنین داوران بین المللی و ورزشکاران این رشته در 9 رده سنی از زیر یکسال تا 10 سال به بالا در منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

این جشنواره با هدف ارج نهادن به گنجینه‌های ملی کشور و رونق مجدد اسب کاسپین در ایران و جهان، تجدید هویت اسب کاسپین در خاستگاه اصلی آن، توسعه ورزش سوارکاری برای کودکان و نوجوانان، توسعه توانمندی‌های محیطی روستاها (به ویژه استان‌های شمالی ایران) و معرفی سرمایه‌های موجود و اشتغالزایی در مراکز پرورش با حمایت سازمان منطقه آزادانزلی و از سوی ستاد برگزاری جشنواره اسب کاسپین، مرکز پرورش و اصلاح نژادکاسپین و سازمان جهاد و کشاورزی گیلان در باشگاه سوارکاری تکتاز در جنب شهرک صنعتی شماره یک منطقه آزاد انزلی برگزار شد.

در پایان این جشنواره، کیمیا از باشگاه تکتاز اسطوره زیبایی مادیان و سایروس از باشگاه قویدل اسطوره زیبایی نریان اسب کاسپین  شناخته شدند.

بر اساس اطلاعات علمی، اسب کاسپین قدیمی ترین نژاد اسب در دنیا و پایه دیگر اسب‌ها از جمله اسب عرب و ترکمن است. لوئیز فیروز اسب کاسپین را از ایران به جهانیان شناساند و پس از آن با بررسی‌های علمی روشن شد که پیشینه وجود این اسب در کرانه دریای خزر به بیش از پنج هزار سال پیش باز می‌گردد.

گفتنی است این اسب اصیل ایرانی توسط مجامع مختلف بین المللی در معرض خطر انقراض معرفی شده است و امید است تا با مشارکت هر چه بیشتر علاقه‌مندان، شناخت، معرفی، رونق‌بخشی و سرمایه‌‌گذاری مناسب ، زمینه های پرورش این نژاد بیش از پیش میسر شود و گامی مؤثر برای حفظ و توسعه این میراث ارزشمند برداشته شود.