اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

اسبچه خزر

اسب کاسپین

شاید به جرات بتوان گفت اسبچه خزر تنها اسب کوچکی است که تمام پتانسل های یک اسب بزرگ را دارد که خداوند در سرزمین بزرگ ایران به ودیعه گذاشته است . روی سخنم با شماست که میتوانید با برنامه ریزی مناسب چه در زمینه پرورش و هم در بخش آموزش سوارکاری به تمام نونهالان کشورمان امکاناتی را فراهم کنید که این امر می تواند در سطح آموزش و پرورش نیز گسترده شود و تمام فرزندان این مرز و بوم حتی برای یک دوره کوتاه از لذت سوارکاری بهره مند گردند .
انشاالله

دنبال کنندگان ۴ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
طبقه بندی موضوعی

خانم قره گوزلو

يكشنبه, ۱۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۳:۵۳ ب.ظ

  مهری خانم قره گوزلو

مهری خانم قره گوزلو همسر مجیدخان بختیاری ‌مادر پرورش دهندگان اسب اصیل در ایران می باشد.

صنعت پرورش اسب همواره جایگاه ویژه ای در همدان داشته است و در نزد فعالان این صنعت نام مرحومه 'مری لیلی قره گوزلو' به عنوان ‌مادر پرورش دهندگان اسب اصیل در کشورمان زبانزد است.

لیلی که در منطقه با نام 'مهری یا مری خانم' شناخته می شد،‌ توانست به عنوان نخستین فعال پرورش دهنده، اسب اصیل عرب ایرانی را در کشورمان پرورش و معرفی کند.

بدون تردید مهمترین شخصی که در پرورش، اصلاح و نگهداری اسب در همدان نقش ویژه را ایفا کرد، استاد 'مری لیلی قره گوزلو' بود که 80 سال به این شغل پرداخت.

خانم قره گوزلو بنیانگذار تبارنامه اسب اصیل عرب ایرانی و ثبت آن در سازمان جهانی اسب عرب 'واهو' و نیز موسس کانون اسب اصیل ایران بود.

این بانوی زبده پرورش اسب دختر دکتر' نقی‌خان قراگوزلو' ، خان روستای 'ورکانه' واقع در 15 کیلومتری شرق همدان بود که پس از فوت پدر، به عنوان بزرگ روستا نزد مردمان از احترام خاصی برخوردار بود.

مرحومه قره گوزلو در کتاب خاطرات خود می نویسد:عاشق کشورم هستم و آرزوی زندگی در هیچ جای دیگری را ندارم. وی تا سال 1381 که بر اثر عارضه سرطان در بیمارستان آتیه تهران، چشم از جهان فرو بست این عشق به میهن را متجلی کرد.

 

 

وی در سال 1353 با فرستادن چند راس اسب اصیل عرب ایرانی به انگلستان تاییدیه این سازمان را در خصوص اصیل بودن نژاد اسب عرب ایرانی دریافت کرد.

ایرانیان عرب زبان خوزستان،خانم قره گوزلو را 'مری خانم' خطاب می کردند و او سال ها برای این خطه اسب دوانی ایران که زادگاه همسرش 'مجید بختیاری' بود، خدمات ماندگار در زمینه حفظ و احیای اسب انجام داد.


برگرفته از سایت خبری پادوک www.paddock.ir